2 Ocak 2015 Cuma

3.Uluslararası Denizli Cam Bienali'ne Davet

2011 yılında Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin, tekstil kenti olan Denizli’yi cam kenti de yapmaya çalışarak, kentin değerini arttırma çabası ilk olarak Uluslar arası Denizli Cam Bienali ve beraberinde açtığı cam kursları ile başladı. Bu heyecan ilk günkü gibi hem bizlerin hem de izleyicilerin kalbindedir.
"Etkinliğimiz, bienal tadında olacak ve bir sonraki ,2013 yılında" dediğim zaman, cam severlerin gözlerindeki özlem ve zamanın çabuk geçmesini dileyen pırıltıyı hala anımsıyorum.

2013 yılını iple çeken ve Efsane Cam Sanatçılarıyla tanışıp onları yakından izleme fırsatını yakalayan cam severler 2015 Mayıs ayını iple çekiyordu. Bu heyecan ve bekleyişe layık olmak adına, Neon ve Soğuk cam işleme tekniklerine doyacağınız dopdolu bir program hazırladık.

Bu seneki bienalimiz YAPIM AŞAMASINDA temasıyla eski Sümerbank binasında gerçekleşecek. Tamamlanmakta olan, tamamlanmamış ya da tamamlanmayı anlatan bir süreci CAMla anlatacağız sizlere.


Borosilikat camı, sanatsal ve bilimsel cam üfleme alanında kullanan uzak ülkelerden bilgilerini bizlerle paylaşmaya gelen Sally Prasch (Amerika) ve Christian Arnold (Avusturalya)
Borosilikat cam örme tekniğini Pers kültürünü de kullanarak çağdaş biçimde yorumlayan Hayas Hoseini (İran)
Soğuk Cam heykel yapımında duayen Çek sanatçı Vladimir Klein (Çek Cumhuriyeti)
Kalıpla Şekillendirme Cam tekniğini kullanarak devasa ürünler üreten Libensky’nin öğrencisi Zdenek Lhotsky  (Çek Cumhuriyeti)
Çağdaş Çek sanatçısı Vaclav Rezac (Çek Cumhuriyeti)
Ülkemizden ise,
Araştırmalarıyla bizlere Anadolu Cam Buluntuları hakkında ışık tutan Prof. Üzlifat Özgümüş
Güzel Sanatlar Fakültesi dekan yardımcısı, seramik sanatçısı Doç.Lerzan Özer
Türkiye’de yetişen, kendi çabalarıyla başarıya ulaşmış bir cam ustası Ömer Meral bienal kapsamında bizlerle olacak.

Prof. Mustafa Ağatekin liderliğinde Anadolu Üniversitesi Cam bölümü öğrencilerinin bienal temamız olan YAPIM AŞAMASINDA konulu sergisi ,
Zdenek Lhotsky, Vaclav Rezac, Vladimir Klein'in eserlerinden oluşan Çek Camı sergisi ve açık havada sergilenen Türkiye’nin en büyük cam heykeli olma özelliği taşıyan cam horoz heykelinin yapım aşaması sergisi haziran ayının sonuna kadar bienal binasında sergilenecek.

Bienallerimizde geleneksel hale gelen,  sanatçı ve ziyaretçilerle ortaklaşa yapılan sürpriz bir heykel açılışımız olacak. Fatih Duruerk tarafından tasarlanan,  Neon ve Soğuk cam işleme teknikleri kullanılarak bienal boyunca sanatçılarımız tarafından üretilecek bu heykelin açılışını son gün gerçekleştireceğiz.

Herkese açık ve katılımın ücretsiz olduğu bienalimizde camla tanışmak için siz ,ziyaretçilerin birçok seçeneği olacak.
Şalümoda asistanlarımız yardımıyla cam boncuk yapabilir,kendi deseninizi ustamız yardımıyla cam bardağa aktarabilirsiniz. Ayrıca geri dönüşüm bilincini oluşturmak adına soda şişelerinden yapacağımız cam dış mekan saksıları çok hoşunuza gidecek.

Sizleri, yılaşırı gerçekleşecek olan Uluslar arası Denizli Cam Bienali 'ne
29-30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde Cam Kenti olmaya hazırlanan bu bağlamda YAPIM AŞAMASINDA olan Denizli'ye davet ediyoruz .

 Bienal Küratörü ve Organizatörü
Ömür Duruerk      

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder